PULA, Chorvátsko

PULA

 S počtom 82 000 obyvateľov patrí Pula k najväčším a najvýznamnejším mestám istrijského polostrova, a zároveň tvorí aj kultúrne, hospodárské a politické centrum tejto oblasti Chorvátska. Pre svoju typickú jadranskú atmosféru a históriu sa každoročne stáva obľúbeným cieľom dovolenkárov z celej Európy.

 

Po stopách starých Rimanov

 Keďže Pula bola v časoch Rímskej ríše kolóniou, do dnešných časov sa v historickom jadre mesta zachovalo množstvo jedinečných antických pamiatok. Ešte aj pri mojej poslednej návšteve tohoto hrdého mesta v roku 2008 tam prebiehali archeologické prieskumi, ktoré priniesli nové objavy.

Rímski kolonizátori si túto lokalitu iste nevybrali náhodou, podobne ako „Večné mesto” sa aj Pula rozprestiera na siedmych pahorkoch. Práve tu mohli jej rímski dobyvatelia cítiť aspoň náznaky tepla a útulnosti svojho na míle vzdialeného domova.

Preto je Pula akousi živou učebnicou dejín jednej slávnej epochy a prechádzkou do prachom zapadnutej minulosti…

 

„Malý Rím”

Jednou z najpozoruhodnejších stavieb je rímska aréna z prelomu letopočtov postavená cisárom Augustom a dokončená za vlády cisára Vespasiána. So svojimi rozmermi 132m x 105m x 33m je koloseum v Pule druhé najväčšie v Európe a piate najzachovalejšie na svete. Vstup doňho je spoplatnený s možnosťou využitia študentskej zľavy. V podzemných priestoroch je nainštalovaná stála expozícia o minulosti a vývoji tejto impozantnej stavby. Každý návštevník obdrží v cene vstupného poplatku aj elektronickébo sprievodcu.

Od kolosea, po pobreží smerom do starého centra sa rýchlo dostanete na Fórum- Námestie republiky, kde sa nachádza chrám božského Augusta, jedná sa o zachovaný pohanský chrám z 1. storočia n.l. so stĺporadím na prednej vonkajšej strane (17m dlhý, 6m široký). V interiéri je zriadené malé múzeum s expozíciou zvyškov pôvodného inventára tohoto chrámu a dostanete tam kúpiť tiež suveníry. Medzi inými exponátmi sa tam nachádza napríklad aj torzo sochy cisára Augusta v mierne nadživotnej veľkosti.Vstup je taktiež spoplatnený, opäť s možnosťou využitia študentskej zľavy.

Na Námestí republiky sa nachádzajú aj budovy z obdobia benátskej kolonizácie, najvýraznejšou pamiatkou z tohoto obdobia je mestská radnica z roku 1296 a súbor meštianskych domov postavených v štýle benátskej architektúry, práve kvôli týmto stavbám sa Pula môže pýšiť prezývkou „malé Benátky”.

Z námestia republiky je možné ďalej prejsť úzkymi uličkami k „Slavoluk obitelji Sergi” – k víťaznému oblúku rodu Sergiovcov z rokov 27-29 n.l.

Z rímskych pamiatok určite stojí za pozornosť ešte Herkulova brána, ktorá je najstaršou stavbou na území mesta, jej pôvod siaha až do 1. storočia p.n.l. a Porta Gemina („Dvojna vrata”), za ktorou sa rozprestiera voľne pístupný archeologický park pod holým nebom s expozíciou antických sôch, amfor a stĺpov (otvorené denne 9:00-20:00).

Priamo cez park sa dá prejsť ku zvyškom polkruhovému amfiteátru odkiaľ sa vám naskytne pohľad na mesto pod vami, akoby ste ho mali rovno na dlani.

Medzi pamiatkami z neskoršieho obdobia sa nepochybne oplatí navštíviť katedrálu nanebovzatia Panny Márie zo 4.- 15. storočia, v základoch postavenú v byzantskom slohu, priebehom storočí však prešla zásadnými prestavbami, no ducha byzancie v nej stále cítiť.

Vstupný poplatok tvorí 5 chorvátskych kun s využitím študentskej zľavy.

V tesnom susedstve katedráli sa zachovali pozostatky ranokresťanského baptistéria (bazénu slúžiaceho na krst ponorením celého človeka do vody) poškodeného pri úpravách terénu v 19. storočí.

Na pobreží, len o niekoľko desiatok metrov ďalej, smerom von z centra stojí malý, na prvý pohľad nenápadný kamenný kostolík s vlnitou škridlovou strechou „Sveti Marija Formosa”  načrtajúci vplyv gréckej architektúry 11. storočia. Počas mojej návštevy však nebol sprístupnený.

Hneď naproti „Marija Formosa” sa nachádza múzeum so stálou expozíciou pôvodných rímskych mozaik, mnoho vypovedajúcich o umeleckej zručnosti, tvorivosti a šikovnosti starých Rimanov.

Medzi poslednými pamätihodnosťami tohoto „Skvostu na Jadrane” spomeniem ešte citadelu rozprestierajúcu sa na jednom zo „siedmych pahorkov” Puly, ktorej počiatky siahajú do 13. storočia a je viditeľná zo všetkých kútov mesta, čím tiež ponúka romantický výhľad na Jadranské more, prístav, či panorámu historického jadra mesta. Táto obranná pevnosť nebola nikdy celkom dokončená a jej súčastná podoba je opäť ovplyvnená benátskym slohom. Pozostáva z vyhliadkovej veže, obranných múrov, štyroch bášt a klenutého kamenného mosta, po celom jej západnom obvode sú rozmiestnené bronzové delostrelecké kanóny.

(Čo sa týka fotografovania v interiéroch kultúrnych pamiatok, nie je s tým nejaký problém, dokonca si za to nikde neúčtujú ani žiadne polatky).

 

Vyhliadková plavba loďou

K nezabudnuteľným zážitkom, ktoré táto destinácia ponúka bezpochýb patrí aj plavba vyhliadkovou loďou.

 Zákazník má možnosť si vybrať zo širokého sortimentu služieb tohoto druhu, na základe rozdielnosti cien a ponúkaného zájazdu. Skutočne je z čoho vyberať, nakoľko v prístave Puly sídli viacero súkromníkov i společností venujúcich sa okružným plavbám v okolí pobrežia.

Ja osobne som absolvoval takúto výletnú plavbu na starej rybárskej lodi upravenej pre prepravu turistov.

Naša trasa viedla okolo ostrovnej prírodnej rezervácie „Brijuni” s niekoľkohodinovou zastávkou  na jednej z najkrajších a najvyhľadávanejších chorvátskych pláží vo Fažane.

V cene tohoto asi poldňového zájazdu bola zahrnutá aj ochutnávka miestnych rybých špecialít priamo na palube našej lode.

 

Katamaránom do Benátok za dve hodiny

 Z osobného prístavu v Pule denne premáva tiež katamarán do talianskych Benátok a späť. Spiatočný lístok vás vyjde na 75 €. Cena palubnej vstupenky zahrňuje obojsmernú plavbu (2x 120 minút) s chorvátsky, taliansky a anglicky hovoriacim sprievodcom a prehliadkou starého centra Benátok.

 

Medulin

Typická chorvátska rybárska dedinka ležiaca približne 10 km od Puly, ktorú určite nesmiete obísť bez povšimnutia, napriek turistickému ruchu si dodnes zachovala rázovitosť tichého a útulného vidieckeho sídla dbajúceho na dodržiavanie tradičných remesiel a zvykov zdedených po celých generáciách svojich predkov.

 Okrem tradičných remesiel, ako je napríklad rybolov, sa Medulin môže pýšiť výrobou čipiek, najmä čipkovaných obrusov a prikrývok, ktoré patria k najobľúbenejším suvenírom, ktoré si odtiaľto turisti odnášajú so sebou domov.

V rámci rekreačného vyžitia v Meduline spomeniem jednu z mála pieskových pláží a romantickú promenádu s altánkami a olivovníkovými hájmi lemujúcimi pobrežie. Taktiež odporúčam navštíviť trhovisko v prístave, kde si v ozdobných fľašiach môžete zakúpiť tradičný chorvátsky alkohol Rakija.

 

Nezameniteľná atmosféra jadranského pobrežia

 Pula je nesmierne živé mesto, paradoxne sa prebúdzajúce so zapadajúcim slnkom.

Spletité uličky historickej časti mesta odkrývajú po zotmení svoju jedinečnú atmosféru sprevádzánú tómni piesní o krásach Jadranu, ktorú nezažijete nikde inde, len práve tu.       

Množstvo malých obchodíkov zastrčených v útrobách ošarpaných domčekov vám podstrkuje na výber tie najrôznejšie suveníry a darčekové predmety od výmyslu sveta.

 Z reštaurácií na námestiach sa šíria neodolateľné vône domácej kuchyne, ktorými sa šikovní majitelia snažia prilákať stále nových zákazníkov, najmä z radov okoloidúcich turistov. Ja sám som podľahol tomuto miestnemu folklóru a nechal som sa zatiahnuť do jednej z početných reštaurácií, aby som ochutnal niektorú z domácich špecialít…

I keď ceny za tieto miestne pochúťky sa našincovy môžu zdať mierne prehnané, určite ich musíte aspoň raz ochutnať, napokon kto neskúsil napríklad také „Dagnje” alebo „Lignje na žaru”, ten sa len ťažko môže pochváliť tým, že vie o čom Jadran skutočne je…

 

Pláže

Chorvátsko je typické najmä svojimi skalnatými a štrkovými plážami, pieskové pláže sú naozaj skôr výnimkou, no i tie boli zväčša vytvorené úpravou terénu a navozením piesku.

V rekreačných oblastiach Puly máte k dispozícií niekoľko umelých aj prírodných pláží, vstupy do mora sú prispôsobené, ale všade platí kúpanie na vlastné riziko.

So záchrannou službou a plavčíkom som sa stretol len na jedinej pláži v Punta Verudela.

 

Ubytovanie a obchody

Dovolenkári majú na výber zo širokej škály ubytovacích zariadení od klasických hotelov, cez apartmány až po bungalovy, či tuistické ubytovne nižšej cenovej kategórie.

V blízkom okolí Puly sa nachádza rekreačná oblasť pod názvom „Punta Verudela”, ktorá je priam posiata zariadeniami tohoto druhu.

Ja sám som bol ubytovaný v jednom trojizbovom apartmáne v príjemnej lokalite v tesnej blízkosti pláže, asi 3 km od centra Puly. Vybavenie tohoto apartmánu pozostávalo zo vstupnej haly, kúpelne so sprchovacím kútom a WC,dvoch dvojlôžkových spální, kuchyne prepojenej s obývacou miestnosťou (s pripojením na WIFI sieť), kde sa nachádzal televízor, gauč (prístelok pre dve osoby), jedálenský stôl a vchod na terasu.

Súčasťou tohoto ubytovacieho zariadenia bolo aj parkovisko a pizzeria.

V prípade, že by ste sa rozhodli stravovať sami, tak v okrajových štvrtiach mesta sa nachádza niekoľko väčších i menších supermarketov s potravinami (Billa, Kaufland), rovnako vám odporúčam zájsť si do niektorej z povestných pekární a ochutnať tradičnú špecialitu- syrový rožok „Kifla”. Taktiež vám odporúčam zakúpiť si ako suvenír fľašku pravého olivového oleja z istrijských olív (dostanete ho kúpiť za celkom priateľné ceny balený v sklenených amforách už od 100 ml).

 

Ktorou menou je lepšie platiť?

 Nakoľko Chorvátsko v súčastnosti nie je členom eurozóny, jednotná európska mena sa na tento štát zatiaľ nevzťahuje. Preto platnou menou zostáva aj naďalej chorvátska kuna. Eurobankovky sú tiež prijímané v kaviarňach a väčších nákupných centrách, no prevádzkovatelia si prepočítavajú ceny „vlastným kurzom”, aby ste predišli zbytočným komplikáciám a nedorozumeniam, tak vám odporúčam vziať si hotovosť v kunách.

 Pri platení kreditnou kartou vám však nehrozí žiadne riziko a platenie cez bankové terminály je dostupné takmer všade.

 

Služby pre turistov

V centre mesta, priamo na Námestí republiky (oproti Augustovmu chrámu) je zriadená infokancelária kde vám jej zamestnanci veľmi radi a ochotne poradia ( profesionálny prístup pracovníkov tejto turistickej agentúry si nedokážem vynachváliť, riadia sa heslom „Náš zákazník, náš pán”),  ktoré zaujímavosti v meste nevynechať. Taktiež si odtiaľ môžete zdarma vziať brožúrky a orientčné mapky mesta so stručným popisom jednotlivých atrakcií.

Iné infoagentúry v centre mesta mi žiaľ nie sú známe.

 

Ako sa dohovoriť?

 Keďže Chorváti patria k veľmi vzdelaným národom, nerobí im problém dohovoriť sa s cudzincami hneď niekoľkými jazykmi.

V Pule môžete okrem Chorvátštiny najčastejšie počuť tiež taliančinu a nemčinu.

U mladšej generácie Chorvátov je samozrejmosťou aj angličtina. No miestni obyvatelia sa snažia všemožne vychádzať v ústrety turistom, takže nie je nič prekvapujúce ak sa s vami budú snažiť dorozumieť napr. slovensky, česky alebo poľsky (nakoľko sú to všetko slovanské dialekty) i keď rozlišovanie medzi týmito jazykmi je pre nich značne komplikované.

 

Slovo na záver

Pula a vôbec celé Chorvátsko je moja silná srdcová záležitosť.

Na túto krajinu a jej obyvateľov nedám v žiadnom prípade dopustiť, vždy keď sa na Jadranské pobrežie znova a znova vraciam, mám pocit ako keby som sa navracal domov. Mentalita, priateľskosť a prívetivosť Chorvátov mi zakaždým dávajú prežívať ten sladký blažený pocit prijatia spojený s nádhernými a jedinečnými zážitkami.

Práve na tomto kúsku Zeme dokážem nachádzať to, čo mi nikto iný nemôže ponúknuť- božský pokoj, načerpanie čerstvých síl a novú chuť do života…

 

Spracoval: MB